GÜNDEM

“İstanbul Ekonomi Araştırma olarak 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimlerine ilişkin kamuoyuyla paylaştığımız analizleri, yine kamuoyu karşısında değerlendirmek isteriz.”

Basına ve kamuoyuna,

İstanbul halkı başta olmak üzere tüm Türkiye, bir seçimi daha geride bıraktı. Sorunsuz şekilde tamamlanmasından övünç duyduğumuz seçimlerin sonucunun, tüm ülkemiz için hayırlı olmasını, süreç boyunca uzun zamandır ilk kez yaşadığımız canlı aday tartışması gibi birçok siyasi geleneğin sürdürülerek demokrasimizin güçlenmesine vesile olmasını temenni ederiz.

17-19 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul çapında 1.500 kişi ile Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi (CATI) yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz saha araştırması sonucunda, %95 güven aralığında, +/- %2.53 hata payı ile, seçim sonucuna ve seçmen kararını etkileyen temel etmenlere ilişkin olarak tespit ettiğimiz bulguları toplumun değerlendirmesine sunmuştuk. İstanbul Ekonomi Araştırma olarak 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimlerine ilişkin kamuoyuyla paylaştığımız analizleri, yine kamuoyu karşısında değerlendirmek isteriz.

Araştırma sonuçları ışığında, resmi oy oranı tahminimizi Ekrem İmamoğlu için %52,11 ve Binali Yıldırım için %47 olarak açıklamıştık. Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar’ın oy oranının ise %0,84 olduğu değerlendirilmişti. Tahminlerimiz Perşembe akşamı gelişen olaylar ve sonrasındaki etkileri ölçümleme şansı olmadan yapılmış olmakla beraber, %2.53 hata payının içerisindedir.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan resmi olmayan sonuçlar, 20 Haziran’da kamuoyu ile paylaştığımız aşağıdaki bulguların toplum dinamiklerini doğru okuduğunu göstermektedir:

  • Ekrem İmamoğlu, 31 Mart sonrası muhalefet seçmenini birleştirmede ve kampanya dönemi boyunca yaşanan gelişmeleri doğru yöneterek bir arada tutmakta, Binali Yıldırım’ın kendi seçmen kitlesi üzerindeki etkisine kıyasla daha başarılı olmuştur.
  • Ekrem İmamoğlu aynı zamanda kendisini, İstanbul seçimlerinde Binali Yıldırım’ın doğal seçmen kitlesini oluşturması öngörülen Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi seçmenlerinin bir bölümü için de desteklenebilir, alternatif bir aday olarak konumlamayı başarmıştır.
  • Özellikle Cumhur İttifakı seçmeninin tercihlerinin bu yönde şekillenmesinde iki temel etmen ortaya çıkmıştır. Birincisi hane halkını yakından etkileyen kötü ekonomik gidişatın devam etmesi ikincisi ise YSK kararının yarattığı adaletsizlik duygusudur.

Saha çalışması ile seçim günü arasında geçen sürede siyasiler tarafından yapılan açıklamaların seçim sonucu üzerinde etkisi seçim tahminimizi şekillendiren araştırma kapsamında yer almadığından, bu konuların çeşitli demografik gruplar ve parti destekçileri nezdinde nasıl karşılık bulduğu, önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek araştırmalarla ölçülerek, kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Halkımıza güvenilir, bilimsel olarak desteklenebilir ve en önemlisi tarafsız analizler sunabilmek adına çalışan tüm ekibimize, çözüm ortaklarımıza, anketlerimize katılarak en şahsi görüşlerini bizlere emanet eden değerli katılımcılarımıza, ilgisiyle işimize olan hevesimizi her daim canlı tutan kamuoyuna en içten teşekkürlerimizi sunarız.

İstanbul Ekonomi Araştırma