Hakkımızda

“İstanbul Ekonomi Araştırma” ekonomik, siyasi ve toplumsal konularda araştırmalar yürütmek amacıyla 2016’da kurulmuştur. Değişen araştırma trendleri ve genişleyen kadromuz, İEA’yı daha kapsamlı bir araştırma şirketi haline getirmiştir. Zaman içinde sosyal bilimlere bütüncül bir yaklaşımı benimseyen İEA, günümüz itibari ile kantitatif ve kalitatif yöntemleri çok çeşitli araştırma konularında birlikte kullanırken, aynı zamanda dijital alanda özgün çözümler geliştirmektedir.

Ekibimiz

İstanbul Ekonomi Araştırma ekibi çeşitli disiplinlerinin araç ve deneyimlerini bir araya getirir. Kullandığımız yöntemlerle yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor, iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına odaklanarak her proje için özgün çözümler oluşturuyoruz. Misyonumuz müşterilerimize değer katmak ve işbirliği içinde onları bir adım ileriye taşımaktır.
Can Selçuki
Yönetici Ortak

İzmir Amerikan Lisesi'nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini ekonomi alanında Bocconi Üniversitesi'nden almıştır. 4 sene boyunca Dünya Bankası Ankara Ofisinde ekonomistlik görevi yürütmüştür. Dünya Bankası’na katılmadan önce 3 sene boyunca Brüksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezinde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye'de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır. Hala Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir. Can, aynı zamanda dünya ve Türkiye trendleri ve tüketici alışkanlıkları üzerine konuşmalar vermektedir
Vezire Alp
Yönetici Ortak

ABD’deki Beloit College’dan mezun olan Vezire Alp, Pazarlama Yönetimi alanındaki MBA eğitimini ABD’de New York PACE Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı. 6 yıl ABD’de Custom Research Inc. Araştırma şirketinin New York ofisinde çalıştı. 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Ülker Grubu’nun tüketici araştırmaları departmanını kurdu ve 10 sene yöneticiliğini yaptı. Daha sonra Synovate’te yönetici olarak ve Eczacıbaşı’nda pazar araştırma danışmanı olarak çalıştı. 2012 yılı sonundan Mayıs 2014’e kadar Hitay Yatırım Holding şirketlerinden DORinsight’ta Genel Müdür olarak kariyerine devam etti ve şirket portföyüne lokal ve global belli başlı araştırma alıcılarının katılmasını sağlayacak yeni modeller ve yaklaşımlar kazandırdı.” 2014 yılında, uygulanabilecek aksiyon planları sunan, içgörüler getiren ve bu amaç için her geçen gün gelişmekte olan teknolojiyi çok iyi kullanan bir araştırma şirketi vizyonuyla PONERA Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri şirketini kurdu ve yönetti.
Berçem Demirel
Araştırma Müdürü

Boğaziçi Üniversitesi'nden Psikoloji ve Sosyoloji çift anadal diploması ile mezun olan Berçem, lisans eğitimi sırasında gelişimsel psikoloji ve görsel algı laboratuvarında araştırma asistanı olarak ve Mey Diageo’da pazar araştırma ve içgörü stajyeri olarak çalıştı. Yüksek lisansını Jean Monnet bursiyeri olarak Trinity College Dublin'de, Uygulamalı Sosyal Araştırmalar programında tamamladı. Barnardos Ireland’da Araştırma ve Politika Asistanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye geri döndü. GfK Türkiye Özel Araştırmalar departmanında Müşteri Çözümleri Uzmanı olarak çalıştı. Berçem, İEA'da Nicel Araştırma Departmanı Müdürü olarak görevini sürdürüyor.
Meltem Uçak
Müşteri Yöneticisi

Kocaeli Üniversitesi'nde Batı Dilleri Edebiyatları bölümü İngiliz Dili Edebiyatı programında eğitim aldı. Üniversite eğitiminde edindiği bilgi birikimi ve tutkusuyla 2020 yılında tercüman olarak kariyerine adım attı, yazı işleri ile ilgilendi. İstanbul Ekonomi Araştırma ekibine Türkiye Raporu editörü olarak katıldı. Türkiye Raporu'nda içerik üretimi ve iş geliştirme süreçlerinde etkin rol aldı. Aynı zamanda Katıl uygulamasının yenilenme sürecinde yer alarak müşteri deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarda bulundu. İstanbul Ekonomi Araştırma'daki kariyerine müşteri yöneticisi olarak devam ediyor. Bu pozisyonda, müşteri ilişkileri yönetimi ve stratejik planlama konularında çalışmalar yürütmektedir.
Nur Bengisu Arıkan
Araştırma Uzmanı

Marmara Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan Bengisu, eğitim süresince kamu ve sivil toplum adına çeşitli görevler üstlendi. Ardından ekibi ile birlikte sivil toplum derneği kurdu ve burada faaliyetlerine devam etti. Yaptığı stajlardan edindiği deneyimler neticesinde araştırma sektöründe ilerlemeye karar verdi. Farklı araştırma şirketlerinde Siyasal, Sosyal ve Pazar Araştırma Uzmanı olarak görevler aldı. 2019 yılından bu yana bu araştırma alanlarında kariyerini sürdüren Bengisu ekibimizde araştırma uzmanı olarak yer almaktadır.
Çiğdem Erol
Araştırma Uzmanı

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Çiğdem, lisans eğitimi sırasında Amnesty International’da gönüllü olarak çalıştı. Hrant Dink Vakfı'nın "Medyada Nefret Söylemi" projesinde stajyer olarak yer aldı. Lisans eğitiminin üçüncü yılında, Erasmus+ değişim programı ile Université ToulouseJean Jaurès çatısında 1 dönem eğitim gördü. Lisans tezi için yaptığı saha araştırması kapsamında Türkiye’de yaygın komplo teorilerini araştırdı. İEA ekibine araştırmacı olarak katılan Çiğdem, deneyimleriyle projelerimizde fark yaratıyor.
İlayda Şıhmantepe
Kurumsal İletişim Sorumlusu

Koç Üniversitesi Ekonomi ve İşletme çift anadal diplomasıyla mezun olan İlayda’nın yolu; pazarlama ve finans alanlarında staj deneyimi elde ettikten sonra Insider ile kesişti. Burada hem teknolojiyle hem de çeşitli sektörlerden global müşteri portfolyosu ile operasyonel müşteri yöneticiliği görevinden önemli deneyimler elde ettikten sonra Türkiye Raporu ve İstanbul Ekonomi Araştırma ekibine katıldı. Bünyemizde tasarım ve medya operasyonları gibi farklı iş alanlarında faaliyet gösteriyor.
Umut Yahya Toplandı
Araştırma Asistanı

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam eden Yahya, kurumsal bir firmada tamamladığı Satış ve Pazarlama stajının ardından Konda Araştırma’nın Saha Koordinasyon biriminde staj yaparak araştırma dünyasına adım attı. Yahya İEA'da araştırma asistanı olarak görev yapmaktadır.
Buse Yaşar
Araştırma Asistanı

Hisar Lisesi'ni bitirdikten sonra Uluslararası İşletme eğitimine Erasmus University of Rotterdam'da başladı. Eğitimine Özyeğin Üniversitesi'nde devam etti. Akbank'ta Marka ve Pazar Araştırma Stajyeri olarak görev aldı. Sonrasında, Getir'de Tüketici İçgörü & Araştırma Stajını tamamladı. Stajları süresince tüketici ve pazar araştırmalarını, bunların farklı yöntem ve araçlarını irdeledi. Buse, İstanbul Ekonomi Araştırma bünyesinde Araştırma Asistanı olarak yer alıyor.
Elif Dilara Kara
Araştırma Asistanı

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji anadal ve Siyaset Bilimi yandal mezun Elif FutureBright Group'ta araştırma stajyeri olarak çalıştı. Nitel araştırmalar departmanında 30'dan fazla projede yer alarak pazar ve tüketici araştırmalarında deneyim kazandı. İEA'da araştırma asistanı olarak görev alan Elif, École des Hautes Études en Sciences Sociales (Paris) Siyaset Bilimi yüksek lisans programında eğitim alıyor.

Elif Dilara Kara

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji anadal ve Siyaset Bilimi yandal mezunu olan Elif, 2021 yılında FutureBright Group’ta araştırma stajını tamamladı. Nitel araştırmalar departmanında 30’dan fazla projede yer alarak pazar ve tüketici araştırmalarında deneyim kazandı. 2022 yılında İEA ekibine katılan Elif, 2023 döneminde École des Hautes Études en Sciences Sociales (Paris) Siyaset Bilimi yüksek lisans programına başlıyor.

Çiğdem Erol

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Çiğdem, lisans eğitimi sırasında Amnesty International’da gönüllü olarak çalıştı. Hrant Dink Vakfı’nın “Medyada Nefret Söylemi” projesinde stajyer olarak yer aldı. Lisans eğitiminin üçüncü yılında, Erasmus+ değişim programı ile Université ToulouseJean Jaurès çatısında 1 dönem eğitim gördü. Lisans tezi için yaptığı saha araştırması kapsamında Türkiye’de yaygın komplo teorilerini araştırdı. 2021’de katıldığı İEA ekibinin değişmez bir parçası haline geldi.

Umut Yahya Toplandı

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam eden Yahya, 2021 yılında kurumsal bir firmada tamamladığı Satış ve Pazarlama Stajının ardından 2022 yılında Konda Araştırma’nın Saha Koordinasyon biriminde staj yaparak araştırma dünyasına adım attı. Yahya 2022’nin Ekim ayından bu yana araştırma asistanı olarak ekibin bir parçası.

İlayda Şıhmantepe

Koç Üniversitesi Ekonomi ve İşletme çift anadal diplomasıyla mezun olan İlayda’nın yolu; pazarlama ve finans alanlarında staj deneyimi elde ettikten sonra Insider ile kesişti. Burada hem teknolojiyle hem de çeşitli sektörlerden global müşteri portfolyosu ile operasyonel müşteri yöneticiliği görevinden önemli deneyimler elde ettikten sonra 2022 yılında Türkiye Raporu ve İstanbul Ekonomi Araştırma ekibine katıldı. Bünyemizde tasarım ve medya operasyonları gibi farklı iş alanlarında faaliyet gösteriyor.

Meltem Uçak

Kocaeli Üniversitesi Batı Dilleri Edebiyatları programında İngiliz Dili Edebiyatı son sınıf öğrencisi olan Meltem, 2020 yılından beri tercümanlık ve freelance yazı işleriyle ilgileniyor. 2021 yılında İstanbul Ekonomi Araştırma ekibine katıldı. Türkiye Raporu’nda editör olarak görev alırken içerik üretimi ve iş geliştirme aşamalarında aktif rol aldı. 2023 yılından itibaren İstanbul Ekonomi Araştırma’da müşteri yöneticisi olarak yer alıyor.

Serenay Sasa

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Değişim öğrencisi olarak bir yıl Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde (Sciences Po Paris) eğitim aldı. 2021 yılında Fransa’daki Aix-en-Provence Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde (Sciences Po Aix) karşılaştırmalı siyaset alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sasa, Şubat 2022’den bu yana İEA bünyesinde araştırmacı olarak görev yapmakta ve ODTÜ’de siyaset bilimi alanında doktora eğitimine devam etmektedir. Araştırma ilgi alanları arasında oy davranışı, İslamcılık ve yoksulluk yer almaktadır.

Onur Gerey

Kültürel antropoloji lisans eğitimi sırasında Habitus Araştırma’nın ilk araştırmacılarından biri oldu. Ekibi ile TÜAD ödülleri kazanan Onur, 2017 yılında Lund Üniversitesi’nde Uygulamalı Kültürel Analiz (MACA) yüksek lisans programına başladı. Lund Üniversitesi & Kopenhag Üniversitesi’nin bu ortak programında nitel araştırma yöntemleri alanında uzmanlaştı. Onur ayrıca İsveç ve Danimarka’daki kuruluşlarda nitel araştırmacı olarak çalıştı. Kopenhag merkezli UserTribe için freelance çalışmalar yaptıktan sonra 2018 yılında Malmö Belediyesi ile turizm konulu araştırmalar yürüttü. 2021 yılında IEA’ya katılan Onur, İEA bünyesinde yapılan bir çok nitel araştırmayı yönetti.

Berçem Demirel

Boğaziçi Üniversitesi’nden Psikoloji ve Sosyoloji çift anadal diploması ile mezun olan Berçem, lisans eğitimi sırasında gelişimsel psikoloji ve görsel algı laboratuvarında araştırma asistanı olarak ve Mey Diageo’da pazar araştırma ve içgörü stajyeri olarak çalıştı. Yüksek lisansını Jean Monnet bursiyeri olarak Trinity College Dublin’de, Uygulamalı Sosyal Araştırmalar programında tamamladı. Barnardos Ireland’da Araştırma ve Politika Asistanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndü. GfK Türkiye Özel Araştırmalar departmanında Müşteri Çözümleri Uzmanı olarak çalışan Berçem, 2022’den itibaren İEA’nın önemli bir parçası.

Can Selçuki

“İstanbul Ekonomi Araştırma”, Can Selçuki tarafından iktisat, siyaset ve ikisinin kesişim alanında bulunan politikalara dair araştırmalar yürütmek amacıyla 2016’da kurulmuştur.

Değişen araştırma trendleri ve genişleyen kadromuz, IEA’yı daha kapsamlı bir araştırma şirketi haline getirmiştir. Zaman içinde sosyal bilimlere bütüncül bir yaklaşımı benimseyen İEA, günümüz itibari ile nicel ve nitel yöntemleri çok çeşitli araştırma konularında birlikte kullanırken, aynı zamanda dijital alanda özgün çözümler geliştirmektedir.