HAKKIMIZDA

İstanbul Ekonomi Araştırma, sunduğu hizmetlerle hem konvansiyonel hem de dijital alanda tüm araştırma ihtiyaçlarınıza hızlı ve güvenilir çözümler üretir.

SİNAN ÜLGEN Yönetim Kurulu Başkanı

1987 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve bilgisayar mühendisliği dallarından mezun oldu. 1989-1990 yılları arasında Brugge Avrupa Kolejinde Avrupa Topluluğu konusunda master yaptı. Ülgen, 1990 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında 1992-1996 yılları arasında Brüksel’de Avrupa Birliği Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yapan Sinan Ülgen, bu dönemde Gümrük Birliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin müzakere pozisyonunun belirlenmesine katkıda bulundu ve müzakerelere fiilen katıldı. Daha sonra 1996 yılında T.C. Trablus Büyükelçiliği’nde görev yaptı. 1996 yılı sonunda Dışişleri Bakanlığından ayrılan Sinan Ülgen, halihazırda İstanbul Ekonomi Danışmanlığın Yönetici Ortağı olarak AB ve ekonomi konularında danışmanlık yapmaktadır. Ülgen aynı zamanda Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin başkanıdır. 2004 yılında Kemal Derviş ile beraber yazdığı “Çağdaş Türkiye’nin Avrupa Dönüşümü” başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. 2005 yılında da “AB ile müzakerelerin el kitabı” başlıklı kitabı yayınlanmıştır. Ülgen’in yurt dışında birçok farklı kurum ve gazetede yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

MİTHAT ÖZBEK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1988-1989 yıllarında Indiana Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi gördü. 1998-2000 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi ortak MBA programında İngilizce Pazarlama yüksek lisans derecesi aldı. Profesyonel kariyerine Söğüt Seramik şirketinde ihracat bölümünde başladı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren Puccinelli firmasında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Kağıt ve ambalaj sektöründe faaliyet gösteren İngiliz DS Smith şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak 10 sene görev yaptı. Türkiye’deki şirketin American International Paper ve Sabancı Holding ortak yatırımı Olmuksa’ya satışı sonrasında Olmuksa yönetiminde görev aldı. Çeşitli STK’larda üyeliği bulunan Özbek, İstanbul Ekonomi yönetici ortağıdır.

AHMET KASIM HAN Yönetim Kurulu Üyesi

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Araştırma konuları stratejik düşünce, müzakere ve dış siyaset analizidir. İstanbul Üniversitesi’nde lisans eğitimini Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler alanında, yüksek lisansını Politik Tarih ve doktorasını Uluslararası İlişkiler konularında almıştır. Harvard’da Müzakere eğitimi görmüştür. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD Dış Politikası konusunda “Avrupa’nın Genç Liderleri” bursunu alış ve Afganistan’daki NATO/ISAF Operasyonunda 2005 ve 2011’de NATO gözlemciliği yapmıştır. Afganistan, jeostrateji ve enerji politikası, ABD dış siyaseti ve Türkiye dış siyaseti üzerine yayınları vardır. Radikal ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

CAN SELÇUKİ Genel Müdür

İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini, ekonomi alanında Bocconi Üniversitesi’nden almıştır.

4 sene boyunca Dünya Bankası Ankara Ofisinde ekonomistlik görevi yürütmüştür. Çalışmaları arasında Türkiye’nin en kapsamlı bölgesel yatırım ortamı araştırma anketi ve analizi ile firmaların yönetim kalitesini ölçen anket çalışması ve analizi bulunmaktadır. Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektör ile rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur.

Dünya Bankasına katılmadan önce 3 sene boyunca Büksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezinde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır. Hala Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) yönetim kurulu üyeliği yürütmektedir.


TUBA AYAZ Araştırma Koordinatörü

Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası bir süre dijital ajanslarda İçerik Yöneticisi ve Danışman olarak çalışmıştır. 2013 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinde Kamuoyu Araştırmacısı ve Analiz uzmanı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Freedom House tarafından düzenlenen bir proje kapsamında ‘Veri Gazeteciliği’ eğitimi almıştır. Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsünde ‘Avrupa Birliği ve Göç’ temalı yüksek lisans tez çalışması devam etmektedir. 

CEYLAN İNAN Hesap Müdürü

Ceylan İnan 2016 senesinde Sciences Po Paris’ten Siyaset Bilimi ile Ortadoğu ve Akdeniz Çalışmaları lisans derecesiyle mezun olmuştur. Bitirme tezini, toplumun değişik kesimleri arasında çatışma yaşanmasını önleme amacıyla gruplar arası sürdürülebilir diyalog oluşturma yöntemleri üzerine yazmıştır. Lisans eğitimi süresince bir yıl Maastricht Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans alanlarında eğitim görmüştür. Kahire ve İstanbul’da dış politika, insan hakları, anayasa ile yargı reformları, ön tahmin ve risk analizi alanlarında çalışma tecrübesi edinmiştir. Aralarında Fransızca ve Arapça’nın da bulunduğu yedi dil bilmektedir.
MERT KÜÇÜK Analist

Üsküdar Amerikan Lisesini tamamladıktan sonra 2017 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve politik bilimler dallarından mezun olmuştur. Ekonomi departmanında uluslararası ekonomi ve politika departmanında Ortadoğu ve ABD-Rusya ilişkileri üzerinde yoğunlaşmıştır. “ABD’deki lobicilik faliyetlerinin dış politika kararlarına etkisi”, “Suriye ve mülteci krizinin doğu/batı toplumları perspektifinden analizi” ve “Etnik terörizmin ülkeler arası gösterdiği sosyo-ekonomik farklılıklar” gibi araştırmaları bulunmaktadır. Üniversite eğitiminden sonra 1 yıl boyunca finans sektörünün Kurumsal Finansman ve Debt Capital Markets bölümlerinde çalıştıktan sonra İstanbul Ekonomi Araştırma bünyesine katılmıştır.